تبلیغات
سراج الله (حریم رضوی) - ترمیم صفحه‌های طلایی ملکوت
آن‌چه در این تصویر مشاهده می‌کنید، نمایی است از کارگران به هنگام بازسازی و تجدید طلاکاری گنبد حرم مطهر امام رضا(ع)؛ این صفحه‌های طلایی که قطعه‌ای از ملکوت را در زمین به نمایش گذاشته است.
این عکس به همت علی‌اصغر ناصری، در سال 1353 هجری قمری تهیه شده و هم‌اکنون اصل آن در مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی نگه‌داری می‌شود.
.
.
.
در ادامه مطلب
ترمیم صفحه‌های طلایی ملکوت

آن‌چه در این تصویر مشاهده می‌کنید، نمایی است از کارگران به هنگام بازسازی و تجدید طلاکاری گنبد حرم مطهر امام رضا(ع)؛ این صفحه‌های طلایی که قطعه‌ای از ملکوت را در زمین به نمایش گذاشته است.
این عکس به همت علی‌اصغر ناصری، در سال 1353 هجری قمری تهیه شده و هم‌اکنون اصل آن در مدیریت امور اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی نگه‌داری می‌شود.
سقف حرم در بخش گنبد دو پوسته‌ای است که پوسته‌ی زیرین (قبه) که از درون حرم دیده می‌شود، قدیمی‌ترین سقف است و به روایتی پیش از خاک‌سپاری علی‌بن موسی‌الرضا(ع) موجود بوده و در اواخر سده‌ی نهم بر روی آن، پوسته بالایی را ساخته‌اند که گنبد طلایی کنونی است.
ارتفاع سقف حرم تا زیر نقطه‌ی مرکزی حدود ۱۹ متر و تا بالای طوق گنبد ۳۱ متر است.
پوشش اول گنبد، سقف حرم است که مقعّر و مقرنس بوده و به آن «قبّه» می‌گویند و پوشش دوم بر فراز آن است که به آن «گنبد» گفته می‌شود. ارتفاع قبه از کف ۸۰ /۱۸متر است.
پوشش دوم گنبد طلا لایه‌ی بیرونی را تشکیل می‌دهد و ارتفاع گنبد از کف تا انتهای بلندترین نقطه‌ی اوج محدب (رأس گنبد) ۲ /۳۱ متراست. فضای خالی بین قبه و گنبد ۱۳ متر و دور خارجی گنبد ۱۰ /۴۲ متر می‌باشد.
ارتفاع گنبد از طوق طلا کاری شده تا نوک گنبد، ۴۰ /۱۶ متر و ارتفاع سر طوق گنبد، ۵۰ /۳ متر است. بلندی ساقه تا ابتدای آجرهای زر اندود، ۷۹ /۴ متر است.
در اطراف گنبد دو کتیبه وجود دارد. اوّلی در کمربند دور گنبد و در ارتفاع ۷۴ /۶ متری در دو سطر به عرض ۹ /۱ متر با حروف طلایی بر روی زمینه لاجوردی به خط ثلث جلی علی‌رضا عباسی است. در این کتیبه، پیاده آمدن شاه عباس صفوی از اصفهان به مشهد و توفیق وی در تزئین گنبد منور و طلا کاری مجدد در سال‌های ۱۰۱۰هجری شمسی تا ۱۰۱۶ هجری شمسی به شرح ذیل درج شده است:
«به نام خداوند بخشنده و مهربان. از توفیقات بزرگ خدای سبحان این بود که موفق داشت پادشاه بزرگ و آقای پادشاهان عرب و عجم، دارای نسب پاک نبوی و حسب تابناک و روشن علوی، خاک قدم‌های خادمین زائرین این روضه تابان ملکوتی و ترویج دهنده آثار اجداد معصومین، سلطان، زاده‌ی سلطان صاحب‌ظفر، شاه‌عباس حسینی موسوی صفوی بهادرخان که سعادت و نیکبختی نصیب او شده و با پای پیاده از پایتخت اصفهان به زیارت شریف‌ترین حرم تشرف یافته و نیز برای تزئین و آراستن این گنبد مطهر از دارایی خالص خود شرف‌اندوزی نمود، در سال هزار و ده شروع و در سال هزار و شانزده به اتمام رسانید.»
در قسمت وسط این کتیبه به سمت شمال گنبد، مقابل ایوان عباسی در صحن انقلاب اسلامی بر لوحی با زمینه‌ی سبز، تاریخ تجدید طلاکاری گنبد پس از پیروزی انقلاب اسلامی نوشته شده که متن کتیبه‌ی آن بدین شرح است:
«در آغاز پانزدهمین قرن بعثت نبوی و در آستانه سال‌روز پیروزی انقلاب عظیم اسلامی ایران به رهبری قائد اعظم امام خمینی تجدید طلاکاری و تعمیرات گنبد مطهر انجام پذیرفت. صفرالمظفر ۱۴۰۰ قمری.»
کتیبه‌ی دیگر در قسمت زیرین کتیبه‌ی کمربندی با ۴ ترنج به خط محمدرضا امامی دیده می‌شود. این کتیبه در سال ۱۰۸۶ هـجری قمری در زمان شاه‌سلیمان صفوی نوشته شده و در این ترنج‌ها به تعمیر، تزئین و طلاکاری مجدد گنبد اشاره شده است.
یکی از ترنج‌ها به چگونگی تعمیر گنبد، پس از زلزله‌ی سال ۱۰۸۶ اختصاص یافته و در سه ترنج دیگر آیاتی از قرآن مجید نوشته شده است.
مهم‌ترین اتفاقی که برای گنبد روی داده، واقعه‌ی به توپ بستن گنبد در سال ۱۳۳۰ هجری قمری معادل با ۱۲۹۱ هجری خورشیدی توسط روس‌هاست.


فائزه موسوی
طبقه بندی: عكسهای رضوی، علم رضوی، شناخت حرم امام رضا(ع)،

تاریخ : سه شنبه 19 مرداد 1395 | 10:10 ق.ظ | نویسنده : محسن فاضل زاده | نظرات
.: Weblog Themes By salehon:.