اینکه بین ما رسم است با شنیدن نام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قیام می کنیم و دست روی سرمان می گذاریم؛ برگرفته از روایت امام رضا (علیه السلام) است. [این کار] سنت امام رضا (علیه السلام) است. نقل شده است که وقتی...در ادامه مطلب...
اینکه بین ما رسم است با شنیدن نام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) قیام می کنیم و دست روی سرمان می گذاریم؛ برگرفته از روایت امام رضا (علیه السلام) است. [این کار] سنت امام رضا (علیه السلام) است. نقل شده است که وقتی در حضور امام رضا (علیه السلام) کلمه «قائم» بیان شد، «وَضَعَ الرّضا یدَهُ عَلی رَاسِهِ و تَواضَعَ قائماً و دَعا لَه بِالفَرَج»؛ دستشان را روی سرشان قرار دادند و متواضعانه ایستادند و برای فرج دعا کردند.» سپس فرمودند: «اللّهُمَ عَجِّل فَرَجَهُ و سَهِّل مَخرَجَهُ». خداوندا! بر فرجش شتاب کن و راه ظهورش را آسان گردان.
راوی درباره این رفتار امام رضا (علیه السلام) می گوید: «و تَواضَعَ قائِماً»؛ یعنی امام برای تواضع، بپا خاستند. آقا دستشان را روی سر گذاشتند و ایستادند! همه ائمه (علیهم السلام) احترام دارند. این قیام و ایستادن ما، فقط برای احترام نیست که کسی بگوید چرا برای بقیه ائمه (علیهم السلام) نمی ایستید؟! قیام فقط برای احترام نیست؛ نشانه آمادگی است؛ یعنی همان طور که آن آقا قیام می کنند و حکومت واحدی برای جهان انتخاب می کنند، ما هم می ایستیم و اعلام آمادگی و همراهی می کنیم.
 

قیام فقط برای احترام نیست؛ نشانه آمادگی است.
  
دعا برای امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در قنوت نماز جمعه
امام رضا (علیه السلام) از ابن مقاتل سؤال فرمودند: «در قنوت نماز جمعه چه دعایی می خوانی»؟ عرض کردم: «آنچه مردم می گویند.» امام فرمودند آنچه مردم می گویند، نگو و توصیه فرمودند که این دعا را بخوان: «اللَّهُمَّ أَصْلِحْ عَبْدَکَ وَ خَلِیفَتَکَ بِمَا أَصْلَحْتَ بِهِ أَنْبِیاءَکَ وَ رُسُلَکَ وَ حُفَّهُ بِمَلَائِکَتِکَ وَ أَیدْهُ بِرُوحِ الْقُدُسِ مِنْ عِنْدِکَ وَ اسْلُکْهُ مِنْ بَینِ یدَیهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ رَصَداً یحْفَظُونَهُ مِنْ کُلِّ سُوءٍ وَ أَبْدِلْهُ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِ أَمْناً یعْبُدُکَ لَا یشْرِکُ بِکَ شَیئاً وَ لَا تَجْعَلْ لِأَحَدٍ مِنْ خَلْقِکَ عَلَى وَلِیکَ سُلْطَاناً وَ أْذَنْ لَهُ فِی جِهَادِ عَدُوِّکَ وَ عَدُوِّهِ وَ اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَی‏ءٍ قَدِیرٌ.»
«خداوندا! برای بنده و جانشین خودت، کارسازی کن؛ آن گونه که برای پیامبران و رسولانت کارسازی کردی و گرداگرد او فرشتگانت را قرار بده. او را از ناحیه خودت به روح القدس تأیید فرما، از پیش رویش و پشت سرش مراقبانی را همراهش کن تا او را از هر بدی حفظ کنند و آرامش و آسودگی را جایگزین ترس و بیم او بگردان تا [هر کس] تنها تو را عبادت و بندگی کند و چیزی [یا کسی] را با تو شریک نکند. نیز برای هیچ یک از آفریدگانت بر ولیّت تسلطی قرار نده و به او اجازه جهاد با کسی که دشمن تو و دشمن اوست را مرحمت فرما و مرا از یاوران او قرار ده که تو بی گمان بر هر چیز توانایی.»
 
تفاوت بین امام زمان «عجل الله تعالی فرجه الشریف» و سایر ائمه «علیهم السلام»
یکی از تفاوت ها بین ما و مردمان زمان ائمه (علیهم السلام) این است که آن ها جای امامشان را می دانستند، ولی ما جای امام زمانمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را نمی دانیم و الّا هیچ تفاوت دیگری نیست.
 
یکی از تفاوت ها بین ما و مردمان زمان ائمه (علیهم السلام) این است که آن ها جای امامشان را می دانستند، ولی ما جای امام زمانمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) را نمی دانیم.
 
 
غیر از امام عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف) جای تمام ائمه (علیهم السلام) معلوم بود؛ مثلاً امام صادق (علیه السلام) در مدینه بودند یا امام رضا (علیه السلام) در مدینه و مدتی هم در ایران بودند؛ اما امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در مکان های مختلف حضور دارند و محلشان معلوم نیست: «اَبِرَضوی اَو غَیرِها اَم ذی طُوی. عَزیزٌ عَلَی اَن أرَی الخَلقَ و لا تُری. و لا أسمَعَ لَکَ حَسیساً وَ لا نَجوی...»[1] این تفاوت وجود دارد؛ اما از نظر اصل حضور امام، بین امام زمان ارواحنا فداه و سایر ائمه (علیهم السلام) تفاوتی نیست.

کی شود مهدی بیاید یا حسین                             عقده ها از دل گشاید یا حسین!
کی شود خورشیدروی فاطمه                              از پس پرده در آید یا حسین!
 
سخنران: حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی، رواق امام خمینی، 8 مهر1390.
منبع: کتاب مشکات، خاتم ولایت (منتخب سخنرانی های حرم مطهر رضوی با موضوع مهدویت)، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی
 
------------------------------------------------------------------------------------- 
پی نوشت ها:
[1]- فرازی از دعای شریف ندبه: سیدبن طاووس، الاقبال بالاعمال الحسنه، ج1، ص510؛ محمد باقر مجلسی، زادالمعاد، ص307؛ محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج99، ص108.طبقه بندی: احادیث و روایات رضوی، علم رضوی،

تاریخ : دوشنبه 8 آذر 1395 | 07:36 ب.ظ | نویسنده : محسن فاضل زاده | نظرات
.: Weblog Themes By salehon:.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic