دخیل بستن در حرم امام رضا علیه السلام، در پشت پنجره فولاد صحن انقلاب و در مرتبه دوم، پشت پنجره فولاد صحن جمهوری، صورت می گیرد؛ دخیل بستن محمل شرعی ندارد و مسئولان حرم تلاش می کنند با برگزاری جلسات سخنرانی و کلاس های آموزشی، سطح علمی و فرهنگی زائران را افزایش دهند تا این رسم، به تدریج به فراموشی سپرده شود. 
.
.
.
در ادامه مطلب

طراح : خانم سیمین ارشادی
دخیل بستن در لغت به معنای بستن یک رشته نخ، پارچه، تسبیح و قفل و مانند اینها به پنجره، ضریح یا مکان های مقدس برای برآورده شدن حاجات است.
روشن نیست که این رسم از چه زمانی در حرم امام رضا علیه السلام مرسوم شده است. ظاهراً در دوره صفوی، پس از آنکه به پیشنهاد ملا محسن فیض کاشانی، پنجره فولادی کوچکی برای کسانی که به خاطر عذر شرعی و  ... از رفتن به کنار ضریح، معذور بودند، ساخته شد؛ به تدریج برخی از زائران برای شفا گرفتن از حضرت، به این پنجره دخیل می بستند. در سندی مربوط به سال 1326 ه.ق به دخیل بستن، در پشت پنجره رواق دارالسیاده، اشاره شده است.
 


به خراسان به هوای تو رضا آمده‌ام
بهر جود و کرم و لطف و عطا آمده‌ام
بنگر بر من مسکین که در این درگه قدس
پی حاجات و مناجات و دعا آمده‌ام
دل به آیینه لطف تو سپردم که چنین
 با همه شوق به این صحن و سرا آمده‌ام
شافیِ دردی و درمان دل غم زدگان
به شفاخانه تو بهر شفا آمده‌ام                                              
آهوی خسته‌ام و زائر درگاه شما
به امید کرم و لطف و صفا آمده‌ام
شاعر: رضا نظامی سریدار


در حال حاضر دخیل بستن در پشت پنجره فولاد صحن انقلاب و در مرتبه دوم، پشت پنجره فولاد صحن جمهوری، با تفکیک جایگاه مردان و زنان، انجام می شود و همیشه یک خادم بر اعمال دخیل شدگان، نظارت دارد. در دیگر اماکن حرم امام رضا علیه السلام که امکان دخیل بستن وجود دارد، از طرف مسئولان آستان قدس رضوی، ممانعت به عمل می آید؛ همچنین خادمان هر از چند روزی، نخها، پارچه ها و احتمالاً قفل های بسته شده به پنجره های فولاد، را پاکسازی می کنند. این عمل (دخیل بستن)، هیچ گونه محمل1 شرعی ندارد اما رواج و قدمت آن باعث شده، مسئولان حرم به طور جدی از انجام آن جلوگیری نکنند و با برگزاری جلسات سخنرانی و کلاس های آموزشی در جهت افزایش سطح علمی و فرهنگی زائران، بکوشند تا در آینده و به تدریج این رسم به فراموشی سپرده شود.

 پی نوشت:
1. علت؛ سبب؛ انگیزه (فرهنگ فارسی عمید)
 
منابع:
1.دایره المعارف آستان قدس رضوی؛ بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی
2.سایه آفتاب؛ مجموعه شعر در مدح و ثنای حضرت شمس الشموس علیه السلام؛ رضا نظامی سریدارطبقه بندی: علم رضوی،

تاریخ : چهارشنبه 25 اسفند 1395 | 09:54 ب.ظ | نویسنده : محسن فاضل زاده | نظرات
.: Weblog Themes By salehon:.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic