تبلیغات
سراج الله (حریم رضوی) - ضریح دوم حرم امام رضا علیه السلام
دومین ضریح نصب شده بر مرقد امام رضا علیه السلام محجر یا ضریح شاه طهماسب صفوی می باشد در سال 957 ه.ق توسط شاه طهماسب صفوی نصب گردید؛ این ضریح پس از 394 سال میزبانی از زائران امام رضا علیه السلام در دوم آذر 1311 ه.ش به دلیل پوسیده بودن پایه های آن به کلی برداشته شد. 
.
.
.
بقیه در ادامه مطلب
دومین ضریح که به محجر هم معروف بوده  و از آن به عنوان ضریح طلا نیز نام برده شده سال 957 ه.ق توسط شاه طهماسب صفوی بر مرقد مطهر امام رضا علیه السلام، نصب گردیده؛ احتمالا در این زمان با برداشته شدن صندوق قدیمی از روی مزار امام علیه السلام، ضریح شاه اسماعیل به محجر (ضریح) شاه طهماسب تبدیل گردیده است؛ بر کتیبه و بر لوحه ای از طلا، در سر در ضریح، سابقه تاریخی و تاریخ نصب ضریح چنین نوشته شده: «در عهد سلطنت بنده شاه ولایت، شاه طهماسب صفوی این محجر مبارک در این مکان مقدس نصب گردید. سنه 957.»
پیکربندی این ضریح، چوبین و دارای شبکه های آهنین بوده که روی بخشی از آن  با ورقه نقره پوشیده شده است؛ کتیبه هایی بر آن حک شده که به لحاظ محتوا و تاریخ مندرج بر روی آنها به دو بخش تقسیم می شوند: کتیبه اول که طولانی تر و قدیمی تر است حاوی سوره انسان بوده و به صورت یک در میان، داخل ترنج های بزرگ و کوچک کنار هم قرار گرفته و در انتهای آن تاریخ 949 ه.ق درج شده است که هم اکنون در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می شود؛ کتیبه دوم به ابعاد 62 × 13/6 سانتی متر است که متن آن به این صورت نوشته شده : « به توفیق الهی و تأییدات حضرت رسالت پناهی و ائمه معصومین صلوات الله علیهم اجمعین طهماسب بن اسمعیل الحسینی الصفوی به وضع این محجر طلا در موضع عرش اعتلا موفق و مؤید گردید. سنه957». با توجه به تاریخ های 949 و 957 مشخص می گردد بین زمان ساخت و نصب ضریح فاصله ای هشت ساله وجود دارد که دلیل آن شاید آشفتگی احوال خراسان و حمله ازبک ها در آن ایام باشد.
بر دور این ضریح سوره «هل اتی» به خط ثلث نوشته شده که هم اکنون ورقه های کتیبه های آن، در موزه آستان قدس نگهداری می شود.
این ضریح پس از 394 سال میزبانی از زائران امام رضا علیه السلام در دوم آذر 1311 ه.ش در پی تعویض صندوق مرقد مطهر امام رضا علیه السلام به دلیل پوسیده بودن پایه های آن به کلی برداشته می شود.
 


کتیبه های طلای محجر شاه طهماسبی، موزه مرکزی آستان قدس


 
نویسنده: فدوی
 
منابع:
.حرم رضوی به روایت تاریخ؛ بزرگ عالم زاده
تاریخ آستان قدس؛ عطاردی
تاریخ صندوق ها و ضریح های حرم امام رضا علیه السلام؛ سعیده جلالیان سده
فصلنامه آستان هنر؛ بررسی صندوق ها و ضریح های قدیمی رضوی؛ رضا نقدیطبقه بندی: علم رضوی، شناخت حرم امام رضا(ع)،

تاریخ : چهارشنبه 25 اسفند 1395 | 10:32 ب.ظ | نویسنده : محسن فاضل زاده | نظرات
.: Weblog Themes By salehon:.