نگین این حرم

چه خوب گفت آنکه اینجا را روضه نامید. آری! اینجا یک روضه است. روضه‌ای از زیباترین روضه‌های بهشتی. باغی که منور است و نور می‌تراود از آن به سراسر هستی. یکی می‌گفت: اینجا که می‌آیی دلت دیگر بهشت را هم فراموش می‌کند. اصلا کدام بهشتی می‌تواند طعم شیرین چند قطره اشک روبروی این ضریح را بر کام جانت بچشاند؟!
.
.
.
. در ادامه مطلب

نگین این حرم

چه خوب گفت آنکه اینجا را روضه نامید. آری! اینجا یک روضه است. روضه‌ای از زیباترین روضه‌های بهشتی. باغی که منور است و نور می‌تراود از آن به سراسر هستی. یکی می‌گفت: اینجا که می‌آیی دلت دیگر بهشت را هم فراموش می‌کند. اصلا کدام بهشتی می‌تواند طعم شیرین چند قطره اشک روبروی این ضریح را بر کام جانت بچشاند؟!
اینجا خیلی خوب حس می‌کنی پناه امن آقایی را که از دور یا نزدیک به شهر شهود آمده‌ای تا زائرش شوی. تا به چشیدن جرعه‌ای از سرچشمه بی‌کران زیارتش آرام بگیری و رنگ جلا به دلت بزنی.
اینجا صبح و ظهر و شب و حتی نیمه شب رنگی یکسان دارند. «زمان» انگار در این قطعه از «مکان»، از حرکت می‌ایستد. آخر هر قدر هم که بچرخد و روز و شب و فصل گرما و سرمایش را عرضه کند، اینجا فقط یک رنگ دارد؛ رنگ ارادت، رنگ عشق، رنگ بهشت...روضه منوره نه نیاز به شناساندن دارد و نه نیاز به توضیح دادن. همه آن‌ها که حتی یک بار زائر حریم فرشته پاسبان مشهد شده باشند، حتما روضه منوره را حس کرده‌اند. آری روضه منوره را باید حس کرد، نه باید دید، نه باید گفت، نه باید شنید و نه حتی باید لمس کرد. فقط باید احساس کرد.
آخر در این قطعه از بهشت، حتی اگر نه ضریحی باشد، نه سنگفرشی، نه کاشی‌کاری و آینه‌های زیبایی و نه حتی زائری، مهم نیست. اینجا آقایی مدفون است که وجودش، حضورش و قدرت جاذبه ارادتمندانش حتما هر خاکی را بهشتی می‌کند و سرشار از احساس.
و این‌گونه است که این قطعه از خاک چنین جلال و شکوه می‌یابد و به برکت وجود آقا می‌شود روضه منوره، می‌شود باغی از باغ‌های نورانی بهشتی.


وقتی می‌گوییم حرم امام رضا(ع)، درباره مکانی صحبت می‌کنیم که به برکت وجود آقای مهربانی‌ها هویتی آسمانی یافته است. بر این اساس باید گفت روضه منوره در میان تمام اماکن متبرکه رضوی بیشترین قدمت را در این زمینه دارد. چرا که این مکان اولین بخش و در واقع بخش اصلی حرم مطهر رضوی است که از زمان شهادت حضرت ثامن الحجج(ع) به پناهگاه شیفتگان آن حضرت بدل شده است.
آن طور که تاریخ روایت کرده، پس از شهادت حضرت رضا(ع) در سال 203 هجری قمری، پیکر مطهر آن حضرت، طبق پیش‌بینی آن امام، در باغ حمید بن قحطبه، حاکم و والی خراسان (واقع در روستای سناباد)، دربقعه هارونی به خاک سپرده شد و از آن پس عمارت هارونی به «حرم رضوی» و روستای سناباد به «مشهد الرضا(ع)» شهرت یافت .


حتما روضه منوره را خیلی‌ها با ضریحش می‌شناسند. با 4 گوشه مشبکی که دل‌های بسیاری به آن گره خورده است.
آن طور که شواهد تاریخی نشان می‌دهد، بقعه مبارک حضرت رضا(ع) تا 770 سال بعد از شهادت ایشان، دارای ضریح نبود و اولین ضریح مرقد این حضرت در سال 975 هجری قمری و در دوران حکومت صفویان بر بقعه مبارک نصب شد.
بعد از آن نیز در دوران‌های مختلف 4 ضریح دیگر بر روضه منوره جای گرفت.
.


ضریح زیبایی که در این تصویر مشاهده می‌کنید، همان ضریح منوری است که این روزها وقتی به زیارت حضرت رضا(ع) مشرف می‌شوید، در برابر دیدگانتان نقش می‌بندد. ضریحی که عنوان ضریح آفتاب بر آن نهاده شده تا تداعی‌گر انوار خورشید عالم‌تابی باشد که در این بقعه مدفون شده و برکات وجودش سراسر گیتی را فراگرفته است.
کار ساخت این ضریح پس از پنج سال مطالعه و تحقیق و ارائه طرح‌های مختلف از اواخر سال 1372 آغاز شد و نصب آن همزمان با آخرین غبارروبی در سال 1379 صورت گرفت.


روضه منوره که پیکر مقدس حضرت امام رضا(ع) در آن مدفون است زیر گنبدی زرین و باشکوه قرار دارد و هسته مرکزی بناهای آستان قدی رضوی است.
بنای این مکان تقریبا به شکل مربع می‌باشد و مساحت آن پس از توسعه به حدود 139 متر مربع رسیده است.
کف روضه منوره با بهترین نوع سنگ مرمر پوشیده شده است و قطر دیوارهای اطراف -که سنگینی گنبد برآن قرار دارد- حدود 3متر است. دیواره و سقف روضه منوره با کاشی‌های ممتاز و نفیس سنجری، کتیبه‌ها و آینه‌کاری بسیار زیبا به صورت مقعر و مقرنس تزیین شده است .


حتما حالا که این چند سطر را خوانده‌اید دلتان پرکشیده است برای چند لحظه حضور در این روضه منوره. اما اگر امکان تشرف حضوری اکنون برایتان فراهم نیست، پیشنهاد ما یک زیارت مجازی است.
برای تشرف به این زیارت مجازی می‌توانید از پنجره تلویزیون اینترنتی رضوی وارد شوید.
«تلویزیون اینترنتی امام رضا(ع)» یا «رضوی تی وی» از جمله سایت‌های پرتال جامع رضوی است که در پاسخ به نیازهای معنوی شیعیان و علاقه‌مندان خاندان عصمت و طهارت در اقصی نقاط جهان ایجاد شده است. این سایت که با آدرس razavitv.aqr.ir به عنوان یکی از خدمات مجازی و چندرسانه‌ای در سال 86 راه اندازی شده است، این امکان را برای مخاطبان فراهم می‌آورد تا در همه ساعات شبانه‌روز و در همه نقاط جهان بتوانند تصاویر زنده حرم مطهر رضوی را مشاهده نمایند و با این بارگاه منور ارتباط معنوی برقرار کنند و به زیارت بپردازد. التماس دعا.طبقه بندی: شناخت حرم امام رضا(ع)،

تاریخ : سه شنبه 20 تیر 1396 | 01:10 ب.ظ | نویسنده : محسن فاضل زاده | نظرات
.: Weblog Themes By salehon:.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic