تبلیغات
سراج الله (حریم رضوی) - ویژگی های زیارت امام رضا (ع)
زیارت حرم امام رضا (ع) آثار و برکات مخصوص به خود دارد و هر چند رفتن به زیارت امام رضا (علیهالسلام)،  مانند زیارت سایر ائمه(علیهم السلام) همیشه مطلوب است، ولی تشرف به حرم امام رضا(ع) و زیارت ایشان ویژگی های خاص خود را دارا است.
.
.
.
.
برتری از زیارت امام حسین(ع)
در آموزه های اسلامی، زیارت حضرت رضا(ع) افضل و برتر از زیارت سیدالشهدا(ع) معرفی شده است. حضرت
عبدالعظیم حسنی گفت: به امام جواد(ع)عرض کردم: یابن رسول الله! مانده ام که الان به زیارت قبر حضرت سیدالشهدا(ع) مشرف شوم یا به زیارت قبر پدرتان نائل آیم؟ آن حضرت لحظه ای تامل کرد و سپس فرمود: زیارت پدرم افضل است زیرا بسیاری از فرق اسلامی مانند کیسائیه، زیدیه، اسماعیلیه، واقفیه و مانند آن، به امامت حضرت سیدالشهدا اقرار داشته و به زیارت آن حضرت می آیند، تنها شیعیان اثنی عشر امامت پدرم را قبول داشته و به زیارت آن حضرت می روند، از این روست که اغلب انشعابات که در مکتب تشیع صورت گرفته است، انشعاباتی بوده است که پیش از پدرم رخ داده است.(1)

 برابری با حج مبرور
سلمیان بن حمص گفت: از موسی بن جعفر(ع) شنیدم که فرمود: هر کس قبر فرزندم علی(ع) را زیارت کند خداوند ثوابی معادل هفتاد حج مبرور به او عطا می فرماید. با تعجب گفتم: هفتاد حج مبرور؟ فرمود: آری، هفتاد هزار حج. باز با تعجب گفتم: هفتاد حج مبرور؟ فرمود: آری، هفتاد هزار حج مبرور.
و ادامه داد و فرمود: بعضی از حج ها در پیشگاه خدا مقبول نمی شود. هر کس که فرزندم را زیارت کند یا شبی در کنار قبر او به سر برد، مانند کسی است که خداوند را در عرش زیارت کند.(2)
 برخورداری از ثواب شهید
حمزه بن حمران از امام صادق(ع) نقل می کند که فرمود: هر کس نواده مرا در طوس خراسان با معرفت به حقش، زیارت کند، اجر هفتاد شهید از شهدایی که در کنار رسول اکرم(ص)  پیکار کرده اند، به او داده می شود.
عرض کردم فدایت شوم عرفان به حقش چگونه است؟ فرمود: بداند که او امام واجب االطاعه و غریب و شهید
است.(3)
خود امام رضا(ع) به نقل از شیخ صدوق فرمود: أَلَا فَمَنْ زَارَنِی فِی غُرْبَتِی کتب اللَّهِ عزوجل لَهُ أَجْرَ مِائَةِ أَلْفِ شَهِیدٍ ، وَ مِائَةِ أَلْفِ صِدِّیقٍ وَ مِائَةِ أَلْفِ حَاجٍّ وَ مُعْتَمِرٍ وَ مِائَةِ أَلْفِ مُجَاهِدٍ وَ حُشِرَ فِی زُمْرَتِنَا ، وَ جُعِلَ فِی الدَّرَجَاتِ الْعَلِیِّ مِنَ الْجَنَّةِ رَفِیقَنَا ، آگاه باشید کسی که مرا در غربتم زیارت کند، خدای عزوجل ثواب یکصد هزار شهید، یکصد هزار صدیق، یکصد هزار حج گزار و عمره گزار و یکصد هزار مجاهد را برای او می‏نویسد و در زمره‏ی ما محشور می‏شود و در درجات والای بهشت رفیق و همراه ما خواهد بود.(4)
حرام شدن جهنم
عبدالعظیم حسنی می فرماید: از ابا جعفر شنیدم که هیچ کس به زیارت پدرم نمی رود و گرفتار ناراحتی از قبیل باران، سرما و گرما شود، مگر اینکه خداوند بدنش را بر آتش جهنم حرام می کند.(5)
ورود به بهشت
علی بن مهزیار گفت: پاداش زائر پدر شما چیست؟ فرمود: به خدا قسم بهشت.
خود امام رضا(ع) در این باره فرمود: بدان که هر کس مرا در غربتم زیارت کند، با ما محشور می شود و در درجات عالی بهشت رفیق ما خواهد بود.(6)
 نجات از هولهای قیامت:
امام رضا(ع) که در تلاش برای نجات زائر خویش است فرمود: مَنْ زَارَنِی عَلَیَّ بُعْدِ دَارِی وَ مَزَارِی أَتَیْتُهُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فِی ثَلَاثَةِ مَوَاطِنَ حتی أُخَلِّصَهُ مِنْ أَهْوَالِهَا : اذا تَطَایَرَتِ الکتب یَمِیناً وَ شِمَالًا ، وَ عِنْدَ الصِّرَاطِ ، وَ عِنْدَ الْمِیزَانِ  هر کس مرا در این فاصله دوری که دارم، زیارت کند، روز قیامت سه جا به دادش خواهم رسید و او را از شدت آن سه مورد نجات می دهم.1.هنگامی که نامه های اعمال به دست راست یا چپ داده می شود. 2.هنگام عبور از صراط 3.هنگام سنجش اعمال (7)
 زدوده شدن غم از دل
یکی از برکاتی که نصیب زائران بارگاه ملکوتی علی بن موسی الرضا(ع) می شود، این است که غم از دل آنان زدوده می شود و بعد از زیارت، آرامشی خاطر به انسان دست می دهد. این واقعیت را از زبان جد بزرگوارش رسول خدا بشنویم که فرمود: « سَتُدْفَنُ بَضْعَةُ مِنِّی بِأَرْضِ خُرَاسَانَ مَا زَارَهَا مکروب الَّا نَفَّسَ اللَّهُ کربته وَ لَا مُذْنِبُ الَّا غَفَرَ اللَّهُ ذُنُوبَهُ» به زودی پاره ای از تن من در سرزمین خراسان دفن می شود، هیچ غمگینی او را زیارت نمی کند مگر اینکه خدا غم دلش را بزداید و هیچ زائر گنهکاری او را زیارت نمی کند، مگر اینکه خدای تعالی گناهانش را بیامرزد.(8)
روز قیامت روزی هول انگیز است و اهل محشر نیازمند یاری و شفاعت هستند و دست همه به سوی شفیعان روز قیامت بلند است. اما برای هر کسی نمی شود، تنها برای کسانی شفاعت می شود که خداوند دین و ایمان آنان را بپسندد، این را از امام رضا(ع) بشنویم که فرمود: شفاعت نمی کنند مگر کسانی را که خدا دین و آیین آنها را بپسندد.
زیارت امام رضا(ع) عاملی برای برخورداری از شفاعت خاندان عصمت و طهارت است. حسین بن فضال از پدر خود نقل کرده است که گفت: از امام رضا(ع) شنیدم که فرمود: بدانید که هر کس مرا در غربتم زیارت کند، من و پدرانم روز قیامت شفیع او خواهیم بود، هر کس که ما او را شفاعت کنیم، نجات می یابد.(9)
در حدیثی دیگر آمده است که شخصی خراسانی از امام رضا(ع) پرسید: یابن رسول الله، من پیامبر اکرم (ص) را در خواب دیدم که به من فرمود: وقتی پارة تن من در سرزمین شما دفن شود و ستاره ای از من در آنجا غروب کند، چگونه امانت مرا حفظ خواهید کرد؟ اکنون من متحیرم که او چه کسی است که در این سرزمین دفن خواهد شد؟
امام رضا(ع) فرمود: این منم که در سرزمین شما دفن خواهم شد و من که پاره تن پیامبرتان هستم. سپس فرمود: بدان هر کس مرا با قید معرفت به حق واجبی که خداوند از اطاعت برایم قرار داده است، زیارت کند من و پدران گرامی ام در روز قیامت شفیع او خواهیم بود و هر کس را ما شفاعت کنیم، در قیامت نجات می یابد.(10)
 برآمدن حاجات
سفر بن دلف گفت: از امام هادی(ع) شنیدم که فرمود: هر کس برآورده شدن حاجتش را از خدا بخواهد، باید غسل کند و به حرم امام رضا(ع) برود و در بالای سر آن حضرت دو رکعت نماز گزارد و در قنوت آن هر آنچه که مشروع است از خدا بخواهد، خدای تعالی نیازش را برآورده خواهد ساخت.(11)
 برخورداری از سلامت روان
در بحث زیارت فرد با حضور در مکان مشخصی نسبت به صاحب آن مکان عرض ارادت نمود و به طرح مسائل و مشکالت خود می پردازد و با واسطه قرار دادن مزور خود، حاجات خود را از خدا می خواهد و بدین وسیله هیجان های خود را تخلیه می کند و آرامش الزم را به دست خواهد آورد.

1.شیخ صدوق،عیون اخبارالرضا،ج2،ص256
2.شیخ صدوق، االمالی، ص182
3.شیخ صدوق، االمالی، ص180
4. شیخ صدوق، االمالی، ص 120
5. شیخ صدوق، االمالی، ص752
6. شیخ صدوق، االمالی، ص120
7. شیخ صدوق، عیون اخبارالرضا)ع(، ج1،ص285
8. شیخ صدوق، عیون اخبارالرضا)ع(، ج1،ص288
9. شیخ صدوق، االمالی، ص709
10. شیخ صدوق، االمالی، ص121
11. شیخ صدوق، عیون اخبارالرضا)ع(، ج2،ص2
طبقه بندی: علم رضوی،

تاریخ : پنجشنبه 19 فروردین 1395 | 04:10 ب.ظ | نویسنده : محسن فاضل زاده | نظرات
.: Weblog Themes By salehon:.